Chcete mať doma netopiere?

Netopiere veľmi radi príjmu nový úkryt, pretože úkrytov je stále nedostatok. Zvlášť v ľudských sídlach, kde zaniká veľké množstvo úkrytov – hlavne v panelákoch, kde prebieha špárovanie, zatepľovanie a mnoho budov je rekonštruovaných.

Existuje viacero možností ako vytvoriť nový úkryt pre netopiere a tak ich prilákať k sebe domov:
– vyvesiť im búdku na dom alebo do záhrady
– sprístupniť im časť podkrovia
- alebo nám darujte 2 % z daní a my za Vás zhotovíme a vyvesíme búdku pre netopiere

Drevené búdky pre netopiere
Mnohé druhy netopierov majú radi štrbiny, ako napr. večernica pozdná, večernica malá alebo raniak hrdzavý. Môžeme pre nich spraviť plochú drevenú alebo polystyrénovú búdku (pre zručnejších). Drevená búdka, ktorej nákres vidíte nižšie má vnútorné rozmery 17 x 4 x 35 cm. Je vyrobená z neohobľovaných dosiek (drsné – umožňujú lozenie netopierov) o hrúbke 2,5 cm (klasické stavebné dosky). Netopiere nemajú radi prievan a svetlo v úkryte. Preto je potrebné búdku dobre utesniť (napr. vložením fólie ako sa dáva pod plávajúcu podlahu, tesnenia alebo textílie medzi zbíjané dosky). Vletový otvor veľkosti 4 cm x 17 cm je na spodnej strane búdky. Je vhodné ho zmenšiť aj na 2,5 x 17 cm. Veľkosť štrbiny 2,5 cm je optimálna pre väčšinu druhov.

Veľmi vhodná je aj takzvaná klátiková búdka – zhotovená z dreveného klátika. Optimálne je, keď je už v strede vyhnitý a vznikla tam dutina. Vnútorný valcový priestor búdky by mal mať priemer aspoň 10 cm a výšku 20 cm. Vletový otvor vyvŕtame v v spodnej časti búdky (viď obrázok vyššie) s priemerom 3 cm a na klátik prirobíme dno a striešku. Búdku je optimálne vyvesiť na západnú až juhozápadnú expozíciu a natrieť tmavšou farbou. Miesto na vyvesenie treba vybrať tak, aby netopiere mali pred búdkou voľný priestor na výlet, padajúci trus nevadil a výška nad zemou bola min. 3 metre. Netopiere majú radi teplo a v našich klimatických podmienkach ho nie je až tak veľa. Optimálne je ak zapadajúce slnko zohreje búdku pred výletom netopierov. Búdky pre netopiere boli vyvesené na stromy už napr. v mestskom parku v Nitre (článok).

Ak by ste si radšej zaobstarali hotovú búdku, existuje viacero firiem, ktoré ich vyrábajú (napr. Naturschutzbedarf Strobel, Swegler - Nemecko). Majú veľmi dlhú životnosť a sú už rokmi overené. Začínajú sa dovážať aj na Slovensko (www.bat-man.sk).

Výroba drevenej búdky pre netopiere-návod tu

Sprístupnenie podkrovia
Podkrovné priestory sú dnes veľmi vzácne a stále ich ubúda. Najvhodnejšie sú veľké, vysoké a nerušené podkrovia kostolov, tieto sú však dnes často rekonštruované a uzatvárané. Pre mnohé druhy sú však kľúčové a privádzajú tu na svet mláďatká. Napr. netopiere veľké prežívajú dnes v severných častiach Európy len kvôli vhodným podmienkam v podkroviach.

Ak máte nevyužité podkrovie, stačí často len zopár malých úprav a môže byť osídlené netopiermi. Ako už bolo uvedené, netopiere majú radi v úkryte teplo, žiadny prievan a minimum svetla. Kvôli bezpečiu pred prípadnými predátormi preferujú aj väčšiu výšku, kde sa môžu zavesiť (viac ako 2 m). Ak chcete využívať podkrovie a je tam priestor ešte aj pre netopiere, stačí im vyčleniť časť podkrovia. Túto treba potom oddeliť (drevom, ale aj celtovinou napr.), vytvoriť alebo upraviť vletový otvor alebo otvory a na podlahu dať napr. lepenku, ktorá uľahčí odstraňovanie trusu. Vletový otvor by mal mať šírku aspoň 30 cm a výšku 10 cm, aby netopiere mohli ním preletieť bez pristátia. Ak by hrozilo, že podkrovie osídlia holuby je viacero spôsobov ako tomu zabrániť. Ak dáme vletový otvor len 6 cm vysoký, holuby ním neprejdú. Netopiere budú musieť štrbinou preliezať, čo však nie je problémom pre viacero druhov. Čistiť stačí raz do roka, len pri ozaj veľkých kolóniách (niekoľko stoviek netopierov) je potrebné to urobiť aj viackrát. Možností a riešení je ozaj veľa, preto nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poradíme ako inštalovať búdku, upraviť podkrovie tak aby ho netopiere osídlili alebo poskytneme iné informácie.