Guáno ako hnojivo

Najlepšie hnojivo vzniká v noci - netopierie guáno

Netopierie guáno je všestranné organické hnojivo, ktoré sa zberá z miestnych zdrojov na Slovensku. Podľa analýz je zložené približne z 15% dusíka, 1% fosforu a 2% draslíka (kolónia netopierov v Ratkovej, 2004). Podľa skúseností zo zahraničia je ideálne pre izbové rastliny, zeleninu, ovocné stromy, kvety, trávniky a okrasné rastliny. Podľa skúseností zo Slovenska údajne aj odpudzuje mandolínky pásavé zo zemiakov.

Ďalšie vlastnosti netopierieho guána:

  • Guáno obsahuje veľké množstvo živej mikrobiálnej flóry. Je v ňom prevaha užitočných húb a baktérií.
  • Guano je nematocidné. Ničí primárne štádiá, a tak odstraňuje háďatká. Odstránenie háďatiek je doležité pre ochranu koreňového systému rastlín, od ktorého závisí výživa a produkcia.
  • Guano je fungicídne a konkurenčne potláča mikroorganizmy spôsobujúce ochorenia.
  • Guano obsahuje vysoké percento (40% a viac) organickej hmoty.
  • Má vysoký obsah výmenných katiónov – zvýšenie možností výživy rastlín.
  • Guano má široké spektrum chelátov (prírodných organicko-minerálnych látok s vysokou molekulovou hmotnosťou), ktoré dávajú bat guánu veľkú štrukturálnu stabilitu a vytvárajú vysoký reziduálny účinok v pôde a substráte, kde je aplikované.
  • Zloženie guána sa môže meniť v závislosti na potrave netopierov, lovných biotopoch a iných faktoroch.

Spôsob použitia:

Môže byť použité ako roztok hnojiva (2-6 lyžíc polievkových/ 4 litre vody), ako listová výživa, na kompostovanie a do pôdnych zmesí.

Dávkovanie:

20–25 kg/100 metrov štvorcových zeleniny alebo kvetov, 10–25 kg/100 metrov štvorcových ovocných stromov, 1 polievková lyžica/liter vody pre izbové rastliny.

Cena:

Odporúčame dávať guáno za dobrovoľný príspevok približne 20 EUR/za vrece (cca 10 - 30 kg podľa vlhkosti guána). Je to však na dohode. Príspevok bude použitý na údržbu a opravu kostolov s výskytom podkrovných kolónií, odkiaľ guáno pochádza. Aj takýmto spôsobom môžme významne zvýšiť šance netopierov, že budú môcť kostol využívať trvale.

Podporte nás

Vyzbierali sme už €. Ďakujeme