Ohrozenie mačkou

Mačky zvyčajne netopiere nežerú. Avšak môžu ich ukoristiť a odniesť do domu/bytu. Pri tomto prenose, môže dôjsť k masívnemu poškodeniu krídel (poškodenie lietacej blany, prstov). Aj keď netopier vyzerá navonok nepoškodene, pravdepodobnosť, že očné zuby mačky spôsobili netopierovi vnútorné poranenia, ktoré môžu viesť v priebehu jedného dňa k smrti z dôvodu vnútorného krvácania. 
Čo môžete urobiť?
Zastavte mačku, hneď ako vidíte, že našla netopiera, aj zdanlivo jemná "mačacia hra" môže viesť k smrteľným poraneniam. 
Nájdite čo najmenšiu škatuľku s vekom, v ktorom spravíte nožnicami tri malé dierky, cez ktoré bude prúdiť vzduch. Pomocou ochranných rukavíc uchopte netopiera. Pozor: Netopiere môžu hrýzť. Sú to voľne žijúce zvieratá a preto môžu prenášať choroby. Netopiere sa nikdy nesmú chytať holými rukami – noste rukavice! Týmto sa vyhnete riziku prenosu choroby. Netopiera vložte do krabičky s kusom handričky. Zviera sa cíti dobre, keď sa môže schovávať v záhyboch handričky. Box následne poriadne uzavrite. Okraje krabičky zalepte lepiacou páskou, aby ste zabránili úniku zvieraťa a následnému schovaniu sa zvieraťa v byte. Správne zabezpečenú krabicu uložte na chladnom mieste a zavolajte na linku 112, alebo na niektorý z kontaktov na našej stránke.
O odchytené netopiere sa starostlivo postarajú špecialisti. Oslabené zvieratá sú umelo dokrmované vhodnou potravou, prípadne inými doplnkami stravy. Mladé osirené netopiere sú odchovávané na špeciálnom mlieku. Všetky odchytené netopiere budú po zotavení čo najrýchlejšie vypustené na slobodu.