Guáno ako hnojivo

Najlepšie hnojivo vzniká v noci - netopierie guáno

Netopierie guáno je všestranné organické hnojivo, ktoré sa zberá z miestnych zdrojov na Slovensku. Podľa analýz je zložené približne z 15% dusíka, 1% fosforu a 2% draslíka (kolónia netopierov v Ratkovej, 2004). Podľa skúseností zo zahraničia je ideálne pre izbové rastliny, zeleninu, ovocné stromy, kvety, trávniky a okrasné rastliny. Podľa skúseností zo Slovenska údajne odpudzuje aj pásavky zemiakové zo zemiakov.

Ďalšie vlastnosti netopierieho guána:

  • Guáno obsahuje veľké množstvo živej mikrobiálnej flóry. Je v ňom prevaha užitočných húb a baktérií.
  • Guano je nematocidné. Ničí primárne štádiá, a tak odstraňuje háďatká. Odstránenie háďatiek je doležité pre ochranu koreňového systému rastlín, od ktorého závisí výživa a produkcia.
  • Guano je fungicídne a konkurenčne potláča mikroorganizmy spôsobujúce ochorenia.
  • Guano obsahuje vysoké percento (40% a viac) organickej hmoty.
  • Má vysoký obsah výmenných katiónov – zvýšenie možností výživy rastlín.
  • Guano má široké spektrum chelátov (prírodných organicko-minerálnych látok s vysokou molekulovou hmotnosťou), ktoré dávajú bat guánu veľkú štrukturálnu stabilitu a vytvárajú vysoký reziduálny účinok v pôde a substráte, kde je aplikované.
  • Zloženie guána sa môže meniť v závislosti na potrave netopierov, lovných biotopoch a iných faktoroch.

Spôsob použitia:

Môže byť použité ako roztok hnojiva (2-6 lyžíc polievkových/ 4 litre vody), ako listová výživa, na kompostovanie a do pôdnych zmesí.

Dávkovanie:

20–25 kg/100 metrov štvorcových zeleniny alebo kvetov, 10–25 kg/100 metrov štvorcových ovocných stromov, 1 polievková lyžica/liter vody pre izbové rastliny.

Cena:

Odporúčame dávať guáno za dobrovoľný príspevok približne 20 EUR/za vrece (cca 10 - 30 kg podľa vlhkosti guána). Je to však na dohode. Príspevok bude použitý na údržbu a opravu kostolov s výskytom podkrovných kolónií, odkiaľ guáno pochádza. Aj takýmto spôsobom môžme významne zvýšiť šance netopierov, že budú môcť kostol využívať trvale.

Skúsenosti od hospodára zo Stupavy s použitím guána pri pestovaní zeleniny:

Paradajky a paprika:
Pre malé rastlinky može byť guáno ako hnojivo silné až agresívne a môže spomaliť ich rast alebo ich až spáliť. Malé rastlinky ešte nepotrebujú také silné hnojivo. Testovaných bolo cca.  300 kusov rajčín a papriky. Guáno bolo pridané do substrátu len v malom množstve. Rastlinkám to v tomto štádiu skôr uškodilo. Neskôr pri vysadení do zeme som pod rastlinku pridal trochu guana, zasypal troškou zeminy a následne vysadil rastlinky. Bolo vidiet, že rastlinky si postupne z pôdy brali živiny a pekne rástli. Boli zdravé, silné aj úroda bola veľká a to bez chemického postreku.

Uhorky:
Uhorky, ktoré boli hnojené guánom mali oproti tým, ktoré hnojené guánom neboli mali viac uhoriek, dlhšie kvitli aj rodili.

Tekvice a melóny:
Taktiež bol viditeľný rozdiel medzi rastlinami hnojenými guanom, oproti nehnojeným. Výsledok bol pozitívny.

Zemiaky:
V apríli pri sadení zemiakov bol postup nasledovný: Do skyprenej zeme som urobil brázdu, uložil naklíčené zemiaky asi 30 cm od seba a medzi ne nasypal trochu guana. Prihrnul som zem a čakal kedy budú schádzat. Rady zemiakov, ktoré boli takto hnojené pomaly schádzali a mnohé ani nezišli, boli slabé aj úroda na jeseň pod nimi bola slabá. Rady zemiakov bez guána mali vysokú zdravú vňať, kvitli aj úroda bola velká. Ukázalo sa, že pri zemiakoch tento postup aplikácie guána nebol dobrý. Keby bolo zapracované guáno vopred do zeme s rotavátorom, určite by výsledok bol dobrý. Citlivé klíčky zemiakov takto negatívne reagovali na silné hnojivo.

Kapusta:
Urobili sme jamky do skyprenej zeme, nasypali trochu guana (asi 1 kg), trochu zeminy potom vložili plantu kapusty, prihrnul zemou. Po pár dňoch začali žltnúť a vädnúť listy, mnohé vyschli. Tie, ktoré prežili na jeseň mali celkom pekné hlávky kapusty. Výsledok nebol dobrý. Bol to zlý postup aplikácie guana. Guano malo ísť celoplošne do pôdy a následne skyprenie rotavátorom. V blízkosti ešte nezakorenených korienkov rastlín pôsobilo hnojivo agresívne až likvidačne.

Ovocné stromy:
Guano som pridával do zeme aj stromčekom pri presádzaní, tam to bolo v poriadku a stromčeky pekne rastú.

Záver:
Guano je výborné hnojivo, len ho treba vedieť správne používať. Opatrne, premyslene a vopred cca jeden mesiac zapracovať do zeme aby sa trochu rozložilo a pri sadení nepôsobilo tak koncentrovane. Samozrejme to chce dlhšie pozorovanie a väčšie skúsenosti s používaním guána.