Našiel som netopiera v jeseni

Na jeseň prelieta mnoho druhov netopierov často dlhé vzdialenosti medzi letným a zimným úkrytom. Pri hľadaní priaznivých zimných úkrytov sa často strácajú vo vnútri budov, odkiaľ sa už nevedia dostať a nakoniec umierajú smädom a hladom. Netopiere, ktoré zablúdili do budov, sa v nich schovávajú počas dňa, kým majú dosť sily a na večer vyletia von za potravou. Často následne visia na stene aby si  mohli odpočinúť.

Čo môžeme urobiť?
V prípade, že ste takéhoto netopiera našli, môžete ho za priaznivých podmienok vypustiť počas súmraku von. Apatické zvieratá potrebujú okamžitú pomoc.

Nájdite čo najmenšiu škatuľku s vekom, v ktorom spravíte nožnicami tri malé dierky, cez ktoré bude prúdiť vzduch. Pomocou ochranných rukavíc uchopte netopiera. Pozor: Netopiere môžu hrýzť. Sú to voľne žijúce zvieratá a preto môžu prenášať choroby. Netopiere sa nikdy nesmú chytať holými rukami – noste rukavice! Týmto sa vyhnete riziku prenosu choroby.
Netopiera vložte do krabičky s kusom handričky. Cíti sa dobre, keď sa môže schovávať v záhyboch handričky. Box následne poriadne uzavrite. Okraje krabičky zalepte lepiacou páskou, aby ste zabránili úniku zvieraťa a následnému schovaniu sa zvieraťa v byte. Správne zabezpečenú krabicu uložte na chladnom mieste a zavolajte na núdzovú linku 112, alebo na niektorý z kontaktov na našej stránke.
O odchytené netopiere sa postarajú špecialisti. Oslabené zvieratá sú umelo dokrmované vhodnou potravou, prípadne inými doplnkami stravy. Mladé osirelé netopiere sú odchovávané na špeciálnom mlieku. Všetky odchytené netopiere budú po zotavení čo najrýchlejšie vypustené na slobodu.