Našiel som netopiera v zime

Mnoho netopierov trávi zimu v štrbinách vo fasáde domu. Často sa môžu skrývať v okenných rámoch, prípadne pod vonkajšími parapetnými doskami. Najčastejšie ale v medzipanelových štrbinách a atikových vetracích otvoroch. V prípade, že vonkajšia teplota rapídne klesne, netopiere sa prebudia čo spôsobí, že sa urýchli ich metabolizmus a že spotrebujú veľké množstvo energie a tým sú nútení hľadať nové útočisko. Vtedy väčšinou prelezú cez otvorené okno do bytov/domov. Rovnaký proces prebieha aj v prípade, že je počas zimného obdobia veľmi slnečný deň, teda sa rapídne zdvihne vonkajšia teplota.

Čo môžem urobiť?

Nájdite čo najmenšiu škatuľku s vekom, v ktorom spravíte nožnicami tri malé dierky, cez ktoré bude prúdiť vzduch. Pomocou ochranných rukavíc uchopte netopiera. Pozor: Netopiere môžu hrýzť. Sú to voľne žijúce zvieratá a preto môžu prenášať choroby. Netopiere sa nikdy nesmú chytať holými rukami – noste rukavice! Týmto sa vyhnete riziku prenosu choroby. Netopiera vložte do krabičky s kusom handričky. Zviera sa cíti dobre, keď sa môže schovávať v záhyboch handričky.
Box následne poriadne uzavrite. Okraje krabičky zalepte lepiacou páskou, aby ste zabránili úniku zvieraťa a následnému schovaniu sa zvieraťa v byte.
Správne zabezpečenú krabicu uložte na chladnom mieste a zavolajte na núdzovú linku 112, alebo na niektorý z kontaktov na našej stránke.